Hostující země Česko a Goethe-Institut pořádají česko-německá tandemová čtení – začátek v Ostravě dne 23. dubna 2019 24. 04. 2019

Měsíc po úspěšném hostování České republiky na Lipském knižním veletrhu 2019 se budou pořádat česko-německá autorská setkání: v Ostravě (23.4.), Brně (13.5.), Olomouci (14.5.), Plzni (20.9.) a Jeseníku (21.9.). Moravská zemská knihovna a Goethe-Institut Tschechien pozvaly autorské páry k „tandemovým čtením“. Celá řada začne 23. dubna s Nelou Rywikovou a Falkem Hennigem v Ostravě. Během čtení a diskuze představí svá díla a svůj pohled na život a psaní v té které zemi.

 

Nela Rywiková pochází z Ostravy, po studiu konzervátorství a restaurátorství na brněnské Vyšší odborné škole uměleckých řemesel se usadila v Brně. Pět let pracovala jako restaurátorka a konzervátorka v Ústavu archeologické památkové péče, působila také jako pedagožka na Vyšší odborné škole uměleckých řemesel a produkční ve vydavatelství. V současné době žije a pracuje v Ostravě. Děti hněvu (2016) jsou její druhou knihou, prvotina Dům číslo 6 vyšla v roce 2013.

Falko Hennig se narodil ve východním Berlíně. Poté, co se vyučil sazečem a odmaturoval, pracoval v různých příležitostných zaměstnáních. Od konce devadesátých let vycházejí jeho sloupky a články v různých časopisech a v novinách. V letech 1997 až 1999 psal Hennig sloupky Berlínské pokoje (Berliner Zimmer) pro deník taz. Falko Hennig byl stipendistou Literárního kolokvia v Berlíně a Akademie zámku Solitude nedaleko Stuttgartu. Naposledy mu vyšel román Rikscha Blues (Rikša blues), který popisuje pohled řidiče rikši na německé hlavní město.

Tandemové čtení se bude konat 23. dubna v 18 hodin v knihovně města Ostravy (28. října 2) v rámci festivalu Kulturpunkt Ostrava.

 

Další termíny tandemových čtení

-           13. května, Brno: Tandemové čtení v Moravské zemské knihovně s Michalem Ajvazem a Michaelem Stavaričem

-           14. května, Olomouc: Tandemové čtení ve Vědecké knihovně v Olomouci s Michalem Ajvazem a Michaelem Stavaričem

Michal Ajvaz se narodil v roce 1949 v Praze, vystudoval bohemistiku a estetiku na Karlově univerzitě. Debutoval v roce 1989 básnickou sbírkou Vražda v hotelu Intercontinental, následovalo zhruba dvacet knih imaginativní prózy a postmoderně filozofující esejistiky. Jeho knihy byly přeloženy do devatenácti jazyků. Ajvaz čte z jeho nejnovějšího díla „Návrat starého varana“, které vyšlo v nakladatelství Větrné mlýny ve spolupráci s nakladatelstvím Wieser Verlag 2019.

Michael Stavarič se narodil v roce 1972 Brně. V současné době žije jako spisovatel, překladatel a publicista ve Vídni a publikuje v němčině. Ve Vídni studoval bohemistiku a publicistiku. Michael Stavarič byl vyznamenán řadou renomovaných literárních cen jako například cenou Adelbert-Chamisso nebo rakouskou knižní cenou Buchpreis za literaturu pro děti a mládež. V loňském roce vydal nový román s názvem Gotland, který vyšel v nakladatelství btb.

 

-           20. září, Plzeň: Tandemové čtení v rámci festivalu Svět knihy Plzeň s Viktorií Hanišovou a Isabelle Lehn

Viktorie Hanišová se narodila v roce 1980. Je prozaičkou, překladatelkou a učitelkou cizích jazyků. Vystudovala angličtinu a němčinu. Debutovala v roce 2015 románem Anežka. Kniha, kterou v německém překladu vydá KLAK Verlag v pozdním létě 2019, popisuje nefunkční vztah mezi matkou a její adoptivní dcerou, skrytý rasismus a stereotypy. Druhý autorčin román se nazývá Houbařka a popisuje život samotářky (2018).

Isabelle Lehn, narozená v roce 1979 v Bonnu, studovala obecnou rétoriku, etnologii a pedagogiku v Tubinkách (Tübingen) a Leicesteru. Navíc absolvovala studium na Německém literárním institutu v Lipsku. Isabelle Lehn píše prózu, eseje a povídky, které byly už několikrát oceněny. Na podzim 2018 strávila měsíc na rezidenčním pobytě v Brně, kde autorka chtěla dokončit práci na svém aktuálním románu Frühlingserwachen. Text vyšel v únoru 2019 v nakladatelství S. Fischer.

 

-           21. září, Jeseník: Tandemové čtení v rámci festivalu Im Zentrum/ V Centru, Jeseník s Kateřinou Tučkovou a Simone Kucher

Kateřina Tučková, narozena 1980 v Brně, je jednou z nejúspěšnějších českých autorek. V roce 2010 získala literární cenu Magnesia Litera za dílo Vyhnání Gerty Schnirch, které v listopadu 2018 vydalo v němčině Klak Verlag pod názvem Gerta: Německá dívka (Gerta. Das deutsche Mädchen). Její nejslavnější román a český bestseller Žítkovské bohyně obdržel čtyři česká ocenění a byl přeložen do 13 jazyků. Kateřina Tučková žije v Praze a v Brně.

Simone Kucher se narodila v roce 1973 v Ellwangenu. Vystudovala divadelní a genderová studia a moderní německou literaturu v Mnichově a Berlíně. Žila také v Jeruzalémě a USA. Vydala řadu divadelních i rozhlasových her a povídek. Od roku 2012 vyučuje kreativní psaní na Univerzitě aplikovaných věd ve Frankfurtu nad Mohanem.

 

Čtení a diskuze budou tlumočené, vstup volný.

Česko-německá tandemová čtení jsou uspořádána Moravskou zemskou knihovnou Brno a Goethe-Institutem Tschechien.

Přihlašte se k odběru novinek

Verpassen Sie keinen Programmpunkt des Tschechischen Kulturjahres und abonnieren Sie unseren Newsletter.

Drupal ᐬrts Drupal Váš Expert Na Drupal Web