Na výstavu „Charta 77 Story“ do podzimního Lipska

Od středy 11. září 2019 bude v rámci Českého roku kultury v Lipsku probíhat výstava „Charta 77 Story. Kunst und Protestbewegung", která mapuje příběh slavného československého protestního hnutí včetně jeho vlivu na tehdejší německou opozici. Mimořádná expozice se tak po svém pražském působišti (Národní galerie Praha) zabydlí v prostorách Muzea historie města Lipska (SGM), a to až do legendárního data 17. listopadu.

Lipská expozice navíc ještě rozšiřuje rozsáhlou původní pražskou výstavu o novou německou část, která představuje význam Charty 77 pro tehdejší německou opozici a protestní hnutí.  Dr. Johanna Sänger, kurátorka německé části výstavy uvádí: „Charta 77 dodávala lidem odvahu, aby se ve svém každodenním životě hájili pravdu a svobodu. Ještě dnes je jejich jednání působivé, proto jsme zvědaví na jejich příběh.”

Slavnostní vernisáž výstavy proběhla v úterý 10. září 2019 ve Staré radnici v Lipsku, mimo jiné za účasti náměstkyně lipského primátora pro kulturu Dr. Skadi Jennicke a náměstka ministra kultury České republiky Jiřího Vzienteka, velvyslance ČR v Německu Tomáše Podivínského, generální konzulky ČR v Sasku Markéty Meissnerové a ředitele Moravské zemské knihovny Brno prof. Tomáše Kubíčka. Výstavu „Charta 77 Story“ představili Dr. Anselm Hartinger, ředitel Muzea historie města Lipsko (SGM), dále kurátorky Zuzana Brikcius, signatářka Charty 77, autorka a kurátorka české výstavy, a Dr. Johanna Sänger, kurátorka německé části výstavy. Německé zástupce doplnil Rainer Müller, lipský pamětník, historik a zastánce lidských práv. Za českou stranu byl přítomen Martin Krafl, programový koordinátor Českého roku kultury v německy mluvících zemích.

Během večerní vernisáže měla premiéru skladba „Svoboda“ zkomponovaná speciálně pro tuto událost vynikajícím českým kontrabasistou Tomášem Karpíškem, který ji zahrál společně s cellistou Vilémem Petrasem.

Expozice Charta 77 Story není jen vzpomínkou na příběh doby a prostým mapováním minulosti, ale svou formou a působivostí je i mementem, které vyvolává zamyšlení pro dobu současnou, zamyšlení nad svobodou jednotlivce a společnosti.  “V totalitních režimech se za svobodné chování platí. Dnes vím, že skutečnou svobodu nelze darovat, má ji jenom ten, kdo ji dokáže docenit,” uvádí autorka a kurátorka Zuzana Brikcius.

Výstavu doplňuje rozsáhlý doprovodný program, v jeho rámci budou několikrát probíhat komentované prohlídky pro školy, vedené signatářkou Charty 77 a kurátorkou Zuzanou Brikcius. Zajímavá diskuze s českými a německými pamětníky "Charta 77. Protest a jeho účinky.“ je naplánovaná na 24. září 2019. Za českou stranu se zúčastní dva signatáři Charty 77 – autorka a kurátorka výstavy Zuzana Brikcius a vrchní zemský rabín Karol Sidon, za německou pak Rainer Müller, lipský historik a aktivista za lidská práva, Lutz Rathenow, saský zemský zmocněnec Nadace pro výzkum a dokumentaci diktatury SED a pamětnice Dr. Marianne Zepp z Nadace Heinricha Bölla.  Výstavu doplní i dvě filmové projekce v lipském kině Passage: 13. října film Jana Hřebejka „Učitelka“ a 10. listopadu dokument Pavla Kouteckého „Občan Havel“.

„Charta 77 Story“ v muzeu SGM Leipzig je výstavou Národní galerie Praha pořádanou ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou Brno, která byla Ministerstvem kultury ČR pověřena prezentací České republiky na Lipském knižním veletrhu. Partnerem projektu je také Archiv Bürgerbewegung Leipzig. Výstava je realizována s podporou Ministerstva kultury ČR, saského zmocněnce a Spolkové nadace pro výzkum a dokumentaci diktatury SED, dále Knihovny Václava Havla a knihovny Libri Prohibiti.

Autorka výstavy: Zuzana Brikcius, kurátorky: Zuzana Brikcius (česká část výstavy) a Dr. Johanna Sänger (německá část výstavy). Výtvarnou a architektonickou podobu výstavy připravil ak. malíř Marek Jodas.

Přihlašte se k odběru novinek

Verpassen Sie keinen Programmpunkt des Tschechischen Kulturjahres und abonnieren Sie unseren Newsletter.

Drupal ᐬrts Drupal Váš Expert Na Drupal Web